nakladatelství / vydavatelství

Alhambra

Autor: Tereza Brdečková
ISBN: 978-80-207-1317-9
Nakladatel: Odeon
Počet stran: 240

Anotace

Románová kronika o pražské umělecké rodině pokrývající celé jedno století nás zavádí hlavně do časů slávy českého loutkového filmu. Gabriel Kočka, malíř a sběratel, uniká z dusivé atmosféry války, stalinismu a normalizace do světa filmů a smyšlených map. Lidé jako Gabriel žijí za ostnatými dráty své okleštěné životy. Když konečně přijde svoboda, ukáže se, že jejich díla, vzpomínky a sny fungují dál, a jsou klíčem k pochopení minulosti. Tak jako příběh o knížeti Baltazarovi, který hledá mapu své ztracené země. Někdo z rodiny Kočkových vymyslel Baltazara. Anebo si Baltazar vymyslel je?

Život a cesta hrocha Obludvíka

Audiokniha

Tak jsem si ty pohádky o hrochovi, který putuje za automyčkou, načetl sám. V kratinkých písničkách na konci každé doprovázím svůj zpěv na ukulele a musím říct, že při načítání a nahrávání ve studiu Tónika jsem se bavil stejně dobře jako při psaní. A děkuju všem, kteří se na tváři Obludvíčka podíleli: Petru Niklovi za kongeniální ilustrace a Honzovi Burianovi za nahrávku prastaré písničky Všichni hroši;  ta je na desce spolu s mým songem Hroch jako bonus oproti knize.

Pohádky o Malé tlusté víle

Autor: Jiří Dědeček
Ilustrace: Petr Nikl
Počet stran: 76
ISBN: 978-80-87596-03-6
Nakladatel: Meander

Knihu lze zakoupit v nakladatelství Meander nebo v internetovém knihkupectví Kosmas

Anotace

Malá tlustá víla, Špinavý zajíc, kocour Šroubováček, Nastydlá rybička, Prasisko, Trpasl, Panáče, Pardynka a Knedlík. Podivuhodný svět hraček ožívá v dětském pokojíčku, aby prožíval hry a hříčky s češtinou nebo s logikou. Dobrodružství se často odehrávají na komickém jazykovém základě /kupříkladu postavička „Trpasl“, trpící nedostatečným vzrůstem, se v jedné kapitole pře o význam slov „musíme ještě uvážit“, když jde o délkové míry, a trvá na změně věty na „musíme ještě uměřit“, jindy se učí vyslovovat „r“ podle pohádky „O vrku a Karkurce“…/ Hračky parodují některé lidské vlastnosti, jiné si samy vytvářejí a dovádějí jejich důsledky ad absurdum. Vše ale nakonec dobře dopadá díky Malé tlusté víle, která svou inteligencí ční nad ostatní, i když neví, zda pojmenovat svou levou nožičku Růženka a pravou Vlasta nebo naopak. Autor, který v roce 2007 obdržel Zlatou stuhy IBBY za užití nonsensu v dětské poezii, tentokrát úspěšně přenesl svou dovednost do dětské prózy. Zátiší z hraček vtipně zkomponoval Petr Nikl.

Krutá dobrodružství

Autor: Boris Vian
Překlad: Jiří Dědeček
Ilustrace: Marcela Štědrová
Počet stran: 120
ISBN: 978-80-7287-172-8
Nakladatel: Maťa

Knihu lze zakoupit v nakladatelství MAŤA nebo v internetovém knihkupectví Kosmas

Elegance nedbalosti

V souvislosti s Francouzi se často používá termín „nedbalá elegance“. Obvykle se tím míní šála přehozená jen tak ledabyle přes rameno, sáčko s našitou loketní záplatou, dámská nožka v polobotce naboso za únorové plískanice. Podle svědectví současníků i podle fotografií se Vian v tomto ohledu obecné představě o Francouzích nevymykal, byl to vysoký, krásný chlap jemné tváře, který by nedbalou eleganci mohl vyučovat. V jeho tvorbě jsem však při překládání objevil cosi, co bych si troufal v přesmyčce nazvat elegantní nedbalost.

Více…